Ergonomia w pracy

Businesswoman relaxing at comfortable in office hands behind head, happy woman resting in office satisfied after work.

Jak przygotować się do pracy biurowej, by była ona wydajna i bezpieczna?

Czym jest ergonomia w pracy?

Jest to dziedzina nauki, która ma na celu zoptymalizowanie warunków pracy i organizację stanowiska w sposób zapewniający maksymalne bezpieczeństwo. Niezależnie od wykonywanego zawodu, każdy pracownik ma prawo posiadać dostęp do wszystkich narzędzi, które mogą mu ułatwić wykonywanie powierzonych zadań, a miejsce pracy musi być należycie przygotowane. Oznacza to, że każdy drobiazg, który może mieć wpływ na jakość oraz czas pracy powinien być przemyślany.
W przypadku zawodów typowo biurowych w zakres ergonomii wchodzą m.in.: właściwe oświetlenie, odpowiednie ustawienie monitora pod względem wysokości, odległości i kąta nachylenia, krzesło oraz biurko, zapewniające wygodną, bezpieczną dla kręgosłupa pozycję.

Bezpieczeństwo i wygoda w pracy biurowej

Wielogodzinne siedzenie przy komputerze może nieść ze sobą niebezpieczne konsekwencje. Niewłaściwie przygotowane stanowisko pracy grozi pogorszeniem wzroku, bólami karku, zespołem cieśni nadgarstka, czy problemami z kręgosłupem. Zbyt słaba, czy silna żarówka, niewygodna pozycja, to także bóle głowy, zmęczenie i nerwowość. Są to symptomy, które znacząco mogą utrudniać pracę oraz wpływać na jakość jej efektów. Wykonywanie obowiązków zajmuje wówczas więcej czasu, a pracownik wraca do domu w słabej kondycji zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Zaczyna mu brakować energii, traci motywację, co przekłada się na jego wydajność.

Jak przygotować ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze?

Na co zwrócić uwagę i czym się kierować przy wyborze poszczególnych elementów takiego stanowiska?
Jak już wspomnieliśmy, oświetlenie odgrywa ogromną rolę. Nie może być drażniąco silne, ani też zbyt przytłumione. Umiejscowione powinno być w taki sposób, by nie rzucać cienia na biurko.

Krzesło biurowe – to niezwykle istotny przedmiot, któremu często poświęcamy zbyt mało uwagi. Właściwie dobrany fotel do komputera może chronić kręgosłup użytkownika dbając o jego odpowiednią postawę.

Biurko – wybierz wygodne, dostosowane do Twojego wzrostu. Podczas pracy przy nim, Twoje stopy powinny być oparte o podłoże, a kolana ugięte pod kątem 90 st.

Podkładka pod mysz – odpowiednio wyprofilowana podkładka pod mysz pomoże odciążyć nadgarstek, w którym podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze może dochodzić do mikrourazów.

Monitor – zwróć uwagę, by stał bokiem do okna. Ustawiony przodem, będzie odbijał światło, odwrotnie zaś, słońce będzie razić w oczy.