Czy zażywanie witamin może być niebezpieczne?

Wiele osób ze względu na panujące warunki na świecie, obawia się o swoje zdrowie. Niestety, sklepy z witaminami korzystając z panującej paniki, stara się na siłę sprzedawać nam witaminy i suplementy. Często ze względu na brak wiedzy czym jest bezpieczna suplementacja, ludzie mogą narażać swoje zdrowie na poważne zagrożenie.

Co powinniśmy wiedzieć o witaminach?

Większość witamin jest dostarczana do naszego organizmu za pośrednictwem jedzenia, które spożywamy. Jeśli nasza dieta jest zbilansowana, to nie powinniśmy mieć problemów z niedoborem witamin. Jednak istnieją osoby, które muszą witaminy spożywać ze względu np. na dietę albo choroby. Odpowiedzialny wegetarianin powinien mieć świadomość, że ze względu na swoją dietę powinien przyjmować witaminę B12. Jest to wtedy bezpieczna suplementacja, ponieważ ciężko jest dostarczać tę witaminę do organizmu, będąc wegetarianinem.

Problem pojawia się, kiedy ludzie myślą, że spożywanie witamin na siłę, to bezpieczna suplementacja, bo jak witaminy mogłyby nam zaszkodzić? Ludzie żyją w przeświadczeniu, że jeśli coś jest zdrowe, to nie ma po co się ograniczać w spożywaniu tego. Niestety wszystko w zbyt dużych ilościach może zmienić się w truciznę. Dlatego warto, jest dowiedzieć się z rzetelnych źródeł medycznych, co i kiedy powinniśmy suplementować.

Hiperwitaminoza – jakie są jej objawy?

Jeśli ktoś suplementuje duże ilości witamin bez żadnych zaleceń lekarza, powinien się upewnić czy nie ma hiperwitaminozy. W zależności od tego, jaką witaminę przedawkujemy, efekty hiperwitaminozy będą inne. Przedawkowanie konkretnych witamin powoduje:

  • Witamina A – ospałość, utratę apetytu. Do tego negatywnie wpływa na wytrzymałość kości.
  • Witamina C – tutaj trzeba zwracać uwagę. Istnieje sporo mitów na temat tej witaminy, która przez wielu uważana jest za magiczną substancję, która leczy wszystko. Efekty nadmiernej suplementacji to, problemy żołądkowe oraz zwiększone prawdopodobieństwo kamieni nerkowych. Nie ma potrzeby zażywania tej witaminy, ponieważ znajduje się ona w wielu owocach i warzywach.
  • Witamina E – ból głowy, ospałość, problemy z jelitami.
  • Witamina D – problemy żołądkowe, problemy sercowe, Bóle mięśniowe

Jeśli posiadamy któryś z tych problemów, warto zastanowić się, czy nie przesadzamy z suplementacją jakiejś witaminy. Jedynie bezpieczna suplementacja pod okiem lekarza lub dietetyka, powinna być przez nas stosowana.

Dlaczego suplementacja witamin w większości wypadków nie ma sensu?

Zbilansowana dieta nie powoduje tylko tego, że dobrze wyglądamy. Dobrze zaplanowane posiłki dostarczają naszemu organizmowi nie tylko niezbędnych węglowodanów, ale także witamin.

Nasz organizm przez tysiące lat ewolucji przyzwyczaił się do pozyskiwania witamin z jedzenia. Kiedy jednak zaczynamy spożywać syntetyczne witaminy, to zaczynamy przyzwyczajać do tego nasz organizm, który w konsekwencji, może później gorzej pozyskiwać witaminy z jedzenia. Dlatego, jeśli nie posiadamy zaleceń lekarza do spożywania witamin, to nie powinniśmy tego robić.

Dla kogo przede wszystkim przeznaczone jest stosowanie witamin?

Jeśli są osoby, które mają specjalne diety albo poddają swoje ciało ciężkim wysiłkom fizycznym, to bardzo często wskazane jest, aby dostarczały swojemu organizmowi dodatkowych witamin. Dzieje się tak jednak wtedy, gdy orzeknie o tym dietetyk albo lekarz.

Suplementacja witamin może też być wymagana dla osób, które nie potrafią zadbać o swoją dietę. Jeśli bardzo często je się w fast foodach, jest spora szansa, że naszemu organizmowi brakuje pewnych witamin. Zaleca się jednak wtedy zmianę diety zamiast spożywania witamin w pastylkach.

Żeby bezpieczna suplementacja witamin miała miejsce, powinna odbywać się po konsultacji ze specjalistą i nigdy nie powinna odbywać się na podstawie samodiagnozy. Bardzo często zdarza się, że objawy niedoboru którejś witaminy nie są spowodowane jej brakiem, ale czymś innym np. niezdiagnozowaną chorobą, przez co zażywanie witamin nam nie pomoże.