Co to jest inkontynencja?

Smiling senior man with book talking with elderly woman in the nursing house

Inkontynencja to rzadko używane w codziennych rozmowach słowo. Znaczy ono tyle, co nietrzymanie moczu – dolegliwość mogąca znacznie utrudnić życie i spowodować sporą frustrację. W naszym artykule odpowiadamy na pytania dotyczące objawów i przyczyn inkontynencji, radzimy też, jak leczyć tę dolegliwość i jak sobie z nią radzić doraźnie.

Inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu

Co to jest inkontynencja i jakie są jej charakterystyczne objawy? Inkontynencja to fachowa nazwa nietrzymania moczu. Termin ten pochodzi z łaciny – w tym języku słowo incontinens znaczy „nie trzymając przy sobie”. Objawy inkontynencji to niekontrolowane, niezależne od woli oddawanie moczu lub jego popuszczanie. Inkontynencja może mieć różny stopień nasilenia – od lekkiego, kropelkowego popuszczania moczu do mimowolnego całkowitego opróżniania pęcherza.

Nietrzymanie moczu może znacznie utrudniać życie; osoby dotknięte tą dolegliwością często wstydzą się kompromitacji w najmniej spodziewanych sytuacjach, obawiają się też, że otoczenie wyczuje charakterystyczny nieprzyjemny zapach. Osoby z ciężkim nietrzymaniem moczu w obawie przed „katastrofą” ograniczają kontakty towarzyskie, podróże i inne aktywności poza domem.

Rodzaje inkontynencji

Wyróżnia się trzy rodzaje inkontynencji:

  • wysiłkową,
  • naglącą,
  • mieszaną.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu polega na mimowolnym oddawaniu lub popuszczaniu moczu podczas wysiłku fizycznego, śmiania się, kaszlu lub kichania.

Naglące nietrzymanie moczu to przypadłość polegająca na mimowolnej potrzebie oddania moczu związanej z nadreaktywnością pęcherza.

Postać mieszana łączy te dwa typy inkontynencji i jak się można domyślać, bywa szczególnie uciążliwa.

Przyczyny inkontynencji

Najczęstsza przyczyna wysiłkowego nietrzymania moczu to osłabienie mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy, które są odpowiedzialne za możliwość powstrzymania odruchu mikcji (oddawania moczu). Osłabienie mięśni Kegla może pojawić się po ciąży i porodzie siłami natury, na skutek operacji urologicznej (także u mężczyzn), w wyniku choroby lub jako skutek uboczny przyjmowania niektórych leków.

Naglące nietrzymanie moczu to najczęściej konsekwencja zapalenia pęcherza.

Inkontynencja może też być spowodowana niewłaściwym trybem życia i dietą, nadwagą, otyłością, piciem zbyt dużej ilości alkoholu, kawy i herbaty. Może też pojawić się w podeszłym wieku.

Jak leczyć inkontynencję?

Na szczęście nietrzymanie moczu można skutecznie leczyć. Przy osłabionych mięśniach Kegla zalecane są ćwiczenia na ich wzmocnienie, z przyrządami i bez. Możliwa jest też operacja i elektrostymulacja tych mięśni, tak by lepiej spełniały swoje zadanie. Przeprowadza się też trening kontynencji zmniejszający reaktywność pęcherza. Oprócz tego możliwa jest też skuteczna farmakoterapia (przy stanach zapalnych pęcherza).

Zanim leczenie przyniesie oczekiwany skutek, zaleca się stosowanie środków higienicznych na nietrzymanie moczu. Dobrym wyborem są produkty TENA, które gwarantują wysoką jakość i ochronę przed przykrym zapachem, zawilgoceniem i zabrudzeniami bielizny.